Урок до Дня пам’яті та примирення

У ЗОШ №27 у четвер 04.05.2017 р. відбулася зустріч учнів 9-11-х класів з кандидатом історичних наук Т.В. Пилиповичем, який є вчителем історії в гімназії «Гармонія».

Тарас Васильович на прикладі своєї родини розкрив історію участі та роль українців у збройних формуваннях різних держав під час Другої світової війни. Через цікаву презентацію та розповідь про власного прадіда п. Пилипович відкрив для учнів старшокласників сторінки історії воєнного лихоліття. Він розповів, яким чином його прадідусь-українець опинився в еміграції в Англії і помер на чужині ( у 1964 р.) та  похований у м. Манчестер. До слова:  радянський уряд не дозволив відкрити візи для рідних, які хотіли попрощатися з померлим. А людина прожила не просте життя: під час Української революції ( 1917-1020 р.р.) він воював у чині порутчика під проводом С. Петлюри, боронячи українську державу. У міжвоєнний період у часи Другої Речі Посполитої прадід займався активно громадянською просвітницькою діяльністю, працюючи вчителем у школі. З приходом у 1930 році Червоної армії на західні українські землі був заарештований НКВС та висланий у Воркуту. Саме там у період Радянсько-німецької війни із в’язнів формувалися військові підрозділи ( у т.ч. з українців і поляків). Так, чоловік потрапляє у Другий Польський корпус під командуванням В. Андерса. Саме це формування направляють воювати на Близький Схід ( Італія, Палестина, Ірак…).

Прадіда Тараса Васильовича було поранено, а повертатися в радянську Польщу не хотілося – тож він, як і багато земляків опинився в англійській еміграції.

І це лише одна історія – та подібних є тисячі… Тож, на завершення зустрічі    п. Пилипович закликав досліджувати історію своїх родин. Адже ми – повинні знати, щоб пам’ятати!

В.Кравчук, вчитель історії